Kursy e-learningowe do samodzielnej nauki, darmowe lekcje i konwersacje online:

W tym miejscu znajdziesz zbiór materiałów edukacyjnych i kursów e-learningowych, które pomogą osobom przybywającym z Ukrainy nauczyć się języka polskiego.

Platforma Polski Info (https://polski.info/uk) – wielojęzyczna platforma do nauki języka polskiego. Znajdziemy na niej różne materiały do ćwiczeń i całe kursy e-learningowe. Do korzystania z kursów potrzebne jest konto, które można założyć podając adres e-mail.

·        Platforma Polski Jazyk (http://www.polskijazyk.pl/ua/) – pozwala na naukę polskiego osobom mówiącym po ukraińsku i rosyjsku. Tutaj również możemy korzystać z wielu darmowych materiałów po założeniu konta.

·        Platforma Navoica (https://navoica.pl/courses/course-v1:Akademia_Ignatianum_w_Krakowie+AIK_WU_05+2021_1/about) – Navoica udostępniła praktyczny kurs języka polskiego dla osób przyjeżdżających z Ukrainy przygotowany przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Cały kurs jest w języku ukraińskim.

·        Book2 (https://www.goethe-verlag.com/book2/UK/) – platforma umożliwia naukę jednego z 50 języków. Dostępne są na niej rozmówki w formie audio, ćwiczenia i słownictwo. Można skorzystać również z aplikacji mobilnej – https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.steps.fiftylanguages.

·        Lekcje wideo do nauki języka polskiego (https://www.youtube.com/channel/UClDPUhu_P8-AA6C-La0ZIzg/videos) – kurs w formie materiałów wideo dostępnych na platformie YouTube.

·        Ewa Górska – twórczyni kanału Polski Bez Stresu oferuje bezpłatne kursy: Зустрічі гостей з України / Spotkania dla gości z Ukrainy (https://www.polskibezstresu.pl/podstrona-kursow/) i darmowe konwersacje online: (https://www.polskibezstresu.pl/konwersacje/).

Materiały wspierające naukę języka polskiego:

·        Gra językowa Babadum (https://babadum.com/) – Gra, która pozwala poznać podstawowe słownictwo w aż 21 językach, w tym polskim i ukraińskim. Jest bardzo intuicyjna w obsłudze i doskonale pozwala zapoznać się z wybranym językiem bez względu na wiek.

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli prowadzących zajęcia z języka polskiego jako obcego:

·        Język polski bez Granic – podręczniki (https://odnswp.pl/jezyk-polski-bez-granic/?) – przygotowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska – to zestaw materiałów do nauki polskiego od poziomu A1 aż do C1 przygotowany z myślą o nauczaniu w ukraińskich szkołach. Zawiera ćwiczenia i materiały do słuchania.

·        Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty! (https://wid.org.pl/podrecznik/).

Materiały dla dorosłych opracowane w ramach projektu “Wsparcie materialne i edukacyjne dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce współfinansowanego ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji:

·        https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-dydaktyczne-do-nauki-jezyka-polskiego—dla-doroslych