Zajęcia dla oddziału 0A w dniach 25-27. 03.2020. M. Materek

25. 03.2020 Temat: „Sadzimy i siejemy”

  1. Ćwiczenia poranne: pajacyk, naśladowanie jazdy rowerkiem, naśladowanie ruchu zwierząt. Poukładanie zabawek na półce.
  2. Ojciec Wirgiliusz- zabawa muzyczna

Strona pomocnicza:

 chomikuj.pl › Dile5 › Ojciec+Wirgiliusz,4510957356.mp3(audio)

26.03.2020 Temat: „ Co słychać w ptasich gniazdach

  1. Ćwiczenia  gimnastyczne  – rozwijanie ekspresji ruchowej, kształto­wanie prawidłowej postawy oraz polepszenie funkcji układu krążenia.
  2. Praca techniczna zbudowanie gniazda z wykorzystaniem drobnych patyczków, włóczki i piórek oraz plasteliny
  3. Praca z KP3.28a i b – rozwijanie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo-ru­chowej, utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi.

27.03.2020 Temat: „ Szukamy wiosny

  1. . Domino” lub dowolne liczmany – utrwalanie umiejętności przeliczania i rozpoznawania cyfr w zakresie 10.
  2. Proszę przeczytać dziecku opowiadanie „Jak bałwanek witał wiosnę”

Ewa Krawczyk

Pewnego dnia dzieci ulepiły kilka bałwanków. Były bardzo różne, duże, małe, grube, chude, na głowach miały garnki, stare kapelusze, czapki i szaliki. W śród nich był szczególny bałwanek, ubrany w stary kapelusz i wełniany szalik. Stał na podwórku, zwrócony głową w stronę lasu. Słyszał jak dzieci opowiadały o zbliżającej się wiośnie i bardzo chciał ją spotkać. Postanowił więc wyruszyć jej naprzeciw. Nad ranem przez nikogo nie zauważony, poszedł cichutko do lasu. Przyglądał się wszystkiemu bacznie, ale nic szczególnego nie zauważył. Wszędzie było dużo śniegu, a w powietrzu unosił się lekki mrozik.

Kiedy tak chodził po lesie, nie zauważył, że słonko już wstało i ogrzewało go coraz mocniej. Nagle spostrzegł, ze spod śniegu wystaje coś. Schylił się i łapką odgarnął delikatnie śniegową pierzynkę.

– Och! – wykrzyknął przejęty.

– To są na pewno kwiatki, o których opowiadały dzieci.

Wokół bałwanka wyglądały spod śniegu pierwsze wiosenne kwiaty.

Bałwanek uradowany pomyślał: „Tutaj na pewno już była wiosna, muszę iść szybciej, bo bar­dzo chciałbym się z nią przywitać”. Kiedy doszedł do rzeki, poczuł, że kapelusz coraz bardziej opada mu na czoło. Poprawił go i rozejrzał się dookoła. Ze zdumieniem spostrzegł, że woda w rzece niosła duże i małe kawałki kry. Wtem obok bałwanka na gałęzi krzaczka przysiadł śliczny ptaszek.

– Jaki jesteś ładny ptaszku – powiedział. – Nigdy cię nie widziałem.

– Nie mogłeś mnie wcześniej zobaczyć. Jestem szczygłem i dopiero dzisiaj przyleciałem z daleka. Tutaj przyszła wiosna i jest coraz cieplej. Będę mógł zbudować sobie gniazdo – powiedział ptaszek.

– Przyszła wiosna? Gdzie jest? Chciałbym ją przywitać – zawołał z entuzjazmem bałwanek.

– Jak to gdzie? – powiedział zdziwiony szczygieł. – Rozejrzyj się wokoło.

Bałwanek został sam i dopiero teraz poczuł się dziwnie. Kapelusz coraz bardziej spadał mu na oczy. Spostrzegł również, że bardzo schudł. Zaniepokoił się tym trochę, ale postanowił iść dalej. Po chwili do bałwanka podbiegła wiewiórka i zajączek.

– Uciekaj bałwanku, do rzeki, skacz na krę, popłyniesz na niej do krainy śniegów.

– Inne bałwanki już to dawno zrobiły – poradziły mu zwierzątka.

– Jak to? – zapytał zdziwiony. Spojrzał na siebie i zobaczył, że bardzo zmalał, kapelusz spadł już z jego śniegowej główki. Pozostał mu jedynie szaliczek, który zrobił się nieco za długi.

– Bałwanku uciekaj – zawołała wiewiórka.

– Przecież możesz się roztopić – dodał zajączek.

– Jesteś chyba ostatnim bałwankiem, który pozostał do przyjścia wiosny. Dlaczego czekałeś tak długo i nie odpłynąłeś z innymi bałwankami?

– Chciałem przywitać się z wiosną, czy to udało mi się?

– Ależ oczywiście – zawołał zajączek z wiewiórką, patrząc na niego z podziwem.

Po przeczytaniu utworu, Rodzic prowadzi z dziećmi rozmowę: Kogo ulepiły dzieci?, Gdzie poszedł bał­wanek ulepiony przez dzieci?, Kogo bałwanek chciał przywitać?, Co zauważył bałwanek w lesie?, Kogo spotkał, o czym rozmawiał ze spotkanymi zwierzętami?, Czy udało się bałwankowi przywi­tać wiosnę? Po czym poznajemy, że nadchodzi wiosna?

  • .Praca plastyczna „ Zwiastuny wiosny”- technika dowolna.
  •    Praca z KP3.29b – doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie sprawności grafomotorycznej, małej motoryki, spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo­-ruchowej dzieci. Praca z KP3.30b – kształtowanie umiejętności odczytywania działań z wykorzystaniem znaku dodawania.

Pozdrawiam. M. Materek