PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA – 2020r. – PARAFIA ZAGŁOBA (stan epidemii)

Wg wskazań ks. Abpa Stanisława Budzika sposób organizowania I Komunii Świętej uzależniony został od powrotu dzieci do szkół. Należy przenieść I Komunie Święte na okres późniejszy, także powakacyjny – w porozumieniu z katechetami i rodzicami. Jeżeli dzieci wrócą do szkół przed wakacjami, można zorganizować I Komunię Świętą we wcześniejszym terminie, zachowując wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Można zorganizować uroczystość I Komunii Świętej w kilku grupach.

Co możemy zrobić w naszej parafii?

1. Modlić się o ustanie epidemii, o deszcz, o możliwość dobrego i godnego przeżycia Pierwszej Komunii Świętej… Niech nasze rodziny staną się DOMOWYMI KOŚCIOŁAMI.

2. Zadbać o przygotowanie dzieci, które powinny umieć: podstawowe modlitwy, katechizm, spowiedź (przygotowanie, rachunek sumienia, formuła spowiedzi), udział we Mszy św., osobista modlitwa.

3. Na ostatnim miejscu postawić (a może zupełnie zrezygnować!) z rzeczy mało istotnych: bankiety, przyjęcia, „imprezy”, wystawne spotkania rodzinne, modowe i upominkowe „szaleństwa”, itp. W czasie epidemii może to być po prostu niemożliwe (zabronione!).

4. Rozważane były pierwotnie dwa terminy (8 września – wtorek, święto Narodzenia Matki Bożej oraz niedziela – 13 września). Nikt nie wie czy to będzie możliwe. Wg obecnych ograniczeń w kościele może być jednocześnie do 35 (38) osób, nie wolno organizować dużych zgromadzeń, trzeba zachować od siebie odstęp, itp.

Może trzeba będzie zorganizować I Komunię w kilku grupach? (np. 4 grupy po 11 dzieci – dzieci i rodzice to razem 33 osoby w czasie Mszy św. w kościele). Może jeszcze inne terminy trzeba wziąć pod uwagę (np. w sierpniu lub też może nawet koniec czerwca, początek lipca?). Można zorganizować Komunię w ciągu tygodnia w dni zwykłe (np. 2 dni po 2 grupy), przed południem lub po południu…

5. Obserwujmy sytuację epidemiologiczną, módlmy się i przygotowujmy dzieci, rozmawiajmy ze sobą. Ogłoszenia parafialne i kontakt na stronie parafialnej: https://www.zagloba.kuria.lublin.pl/

Parafia i proboszcz także na facebook.com

6. Czekam na komentarze i pozdrawiam! ks. Piotr Wiracki