Biblioteka 25-29 maja

25.05.2020
Bajki dla 6 latków

1. http://bajki-zasypianki.pl/czytanki-dla-dzieci/ – bajki do czytania. Tutaj możesz przeczytać swojemu dziecku bajkę z pomocą każdego urządzenia – komputera, smartfona czy tabletu.

2. http://www.bajkownia.org/czytaniebajek – krótsze i dłuższe utwory dla maluchów i dzieci nieco starszych.

3. https://app.box.com/shared/f33cnc0izd – darmowy ebook z bajkami do bezpośredniego pobrania.

4. http://www.nexto.pl/ebooki/dla_dzieci_i_mlodziezy_c1038.xml#filters:p0 – niewielki spis od Nexto. Miejmy nadzieję, że będą rozwijać tę kategorię.

5. http://bajkidladzieci.net/do-poczytania.php –  tutaj masz klasykę bajek, pozycje takie jak Czerwony kapturek, Kopciuszek i Kaczka dziwaczka, a także bardziej oryginalne tytuły. Na stronie przeczytasz też o tym, jaka jest różnica między oglądaniem bajek a czytaniem ich dzieciom. Uwierz, że ogromna.
26.05.2020
26 maja – Dzień Mamy
Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość
Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. W niektórych krajach Dzień Mamy jest świętem ruchomym.
Historia święta
Swoje źródła Dzień Matki ma w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.
Zapomniana nieco tradycja odżyła dopiero w XVII wieku. W Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców, by oddać cześć swoim matkom.
To święto zawdzięcza swoje powstanie temu, iż wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt służyło w tamtych czasach w domach bogatych Anglików. Zazwyczaj była to praca codzienna, łącznie z sobotami i niedzielami, i nieraz trzeba było udać się w dalekie strony. Z tego powodu służba żyła w domach swoich pracodawców i nie mogła sobie pozwolić na częste odwiedziny rodzin. W Niedzielę u Matki dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić choćby trochę czasu ze swoją rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które piekły i przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Dzieci dawały mamom podarunki, głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a następnie do jego obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej.W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.
Dzień Matki na świecie
W zależności od kraju także sposób świętowania jest inny. Czasem związany jest z legendami, czasem nabiera charakteru religijnego, historycznego albo komercyjnego. W Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. W Panamie powiązane jest z niepokalanym poczęciem Matki Boskiej (8 grudnia).
Wielka Brytania
Dzień ten zwie się Mothering Sunday, czyli „niedziela u matki“ i wypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dawniej z okazji tego święta należało udać się do katedry, gdzie dzieci obdarowywały matki kwiatami. Brytyjczycy kojarzą też określenie Simnel Sunday, które pochodzi od nazwy ciasta owocowego o migdałowym aromacie, wypiekanego na Dzień Matki, ale ze względu na post, zjadanego dopiero na Wielkanoc. Tradycja ta zanikła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej Dzień Matki powrócił do kalendarzy, a wraz z nim zwyczajowe podarunki. Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi Mamom są róże, goździki i chryzantemy.USA
Z pozoru Dzień Matki wygląda dość tradycyjnie, tak jak w innych krajach są tam oczywiście kwiaty, kartki, pudełko czekoladek, wyrazy wdzięczności. Jest jednak coś jeszcze. Domy oraz budynki instytucji publicznej ubarwiane są flagą narodową ku czci matek narodu. To dowód na doniosłość tego święta, które także ma swoją matkę – Annę Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie Dnia Matki świętem narodowym i dzięki niej co roku druga niedziela maja należy do rodzicielek.Indie
W Indiach kult matki zawsze był mocno obecny w tradycji. Hindusi obchodzą w październiku dziewięciodniowe święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Od 10 lat swoje święto mają hinduskie mamy. W tym dniu, tak jak w wielu innych miejscach na świecie, dostają one kwiaty i drobne upominki. A dodatkowo – zaproszenie na obiad poza domem, żeby chociaż w dniu swojego święta odpoczęły od zajęć w kuchni.RPA
W Południowej Afryce druga niedziela maja dedykowana jest wszystkim mamom, ale także babciom oraz innym bliskim sercu kobietom. Są one obdarowywane rozmaitymi upominkami i tradycyjnymi goździkami. Tego dnia wszystkie dzieci, małe i duże, wkładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Te barwy są poświęcone żyjącym matkom. Natomiast w biel ubierają się ci, których mamy już odeszły.Kanada
W tym kraju Dzień Matki jest bardzo popularnym świętem. Przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Goździki oraz piękne kartki z życzeniami są symbolami święta. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami markowych sklepów. Tradycyjnie tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcie, często poza domem, na przykład w restauracji. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.Polska
26 maja mamy są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci kwiatami i różnego rodzaju drobnymi prezentami, najczęściej własnoręcznie przygotowanymi. Te młodsze pociechy przygotowują w szkołach na lekcjach plastyki piękne, kolorowe laurki, w których piszą życzenia. Starsze dzieci zapraszają mamy na przedstawienia, w których biorą udział i występują specjalnie dla nich.Francja
Francuski zwyczaj honorowania roli matek został zapoczątkowany przez Napoleona, a od 1950 roku oficjalnie ustanowiono Dzień Matki jako przypadający na ostatnią niedzielę maja. Wyjątkiem są lata, kiedy pokrywa się z Zielonymi Świątkami – wówczas zostaje przeniesiony na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji kwiaty nie są aż tak popularnym podarkiem. Starsze dzieci ofiarowują mamom kosmetyki czy książki. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami czy wierszykami. Tradycją jest stylowy rodzinny brunch lub obiad, którego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać mama. Zamiast bukietu kwiatów ofiarowuje się Mamom samodzielnie upieczone ciasto.Niemcy
Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają swą miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich ukochanych mam. Zazwyczaj święto jest obchodzone w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka dzieci na całym świecie w Dni Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów i własnoręcznie przygotowana laurka są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej mocy. A może też piosenka dla mamy?
https://www.youtube.com/watch?v=TrgNO45oMME

27.05.2020
Książki dla dzieci 10 – 12 lat

1.http://miastodzieci.pl/bajki/– fantastyczne bajki do czytania i oglądania. Historie banalne (np. Muminki) i nietypowe (np. o podróżach) oraz najpiękniejsze legendy.

2. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki– ogromna ilość bajek i w dodatku też lektury szkolne, które pozwolą Twojemu dziecku lepiej przygotować się do lekcji. Książki można zarówno czytać online, jak i słuchać wersji audio.

3.http://basn.pl/wierszyki/– na tej stronie znajdziesz zabawne i mądre wierszyki dla dzieci.

4. http://ebooki-darmowe.cba.pl/index.php/tag/dla-dzieci/– tutaj wybór nie jest duży, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu ilość pozycji będzie rosła.

5. http://www.swiatksiazki.pl/e-book-za-0zl/– w spisie znajdują się różne darmowe e-booki, w tym sporo książek i lektur dla dzieci w różnym wieku. W Świecie Książki masz też możliwość pobrania e-booka w dwóch formatach – EPUB i MOBI.
28.05.2020
Audiobooki dla dzieci

1. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki– tutaj znajdziesz audiobooki bajki takie jak np. Księżniczka na ziarnku grochu, Jaś i Małgosia, Brzydkie kaczątko czy Opowieść wigilijna.

2.http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/– lektury szkolne dla dzieci online, a także ogromny zbiór bajek, pieśni, trenów, legend i wierszy. To miejsce to must have każdego ucznia. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi czytać, odeślij je właśnie tutaj. Wiem z doświadczenia, że spora ilość dzieciaków znacznie bardziej preferuje słuchanie. Lepsze to niż nic. 🙂

3.http://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania– duży wybór bajek, bardzo ciekawa tematyka i dodatkowo dostępne są wersje do czytania, jeżeli mama chce, żeby maluch słuchał jej głosu, a nie głosu lektora.

4.http://audio-bajki.pl/– bajeczki czyta między innymi Marian Opania. Na tej stronie utwory podzielone są na kategorie np. nowoczesne, klasyczne, z całego świata czy edukacyjne.

5.http://dzieci.epapa.pl/piosenki/6/– kolejna strona, z której możesz pobrać utwory do odsłuchu.
29.05.2020
Darmowe książki dla dzieci online – gdzie znaleźć audiobooki dla dzieci i bajki do czytania?
Książki dla dzieci online – czytaj online książki

Przedstawiam pełny spis stron, na których znajdziesz książki dziecięce dla poszczególnych grup wiekowych. Już nie musisz wertować internetu – wszystko masz w jednym miejscu. 🙂 Jeśli chcesz, możesz zajrzeć też do tego wpisu – Dlaczego warto czytać dzieciom?Książki dla niemowlaka / książki dla dwulatka / książki dla trzylatka

1. http://basn.pl/bajki/ – znajdziesz tu darmowe bajki online dla najmłodszych w wersji do oglądania.

2. http://basn.pl/bajki/do-czytania.php – tutaj masz baśnie dla dzieci do czytania. Uprzyjemnią każdy wieczór z mamą, tatą lub dziadkami.

3. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-sluchania/ – bajki do słuchania. Nie musisz czytać swojemu dziecku, wystarczy, że włączysz mu bajkę, a przyjemny głos lektora poprowadzi je przez całą historię.

4. http://nasze-bajki.pl/pl/listaBajekTematycznych.aspx?kid=21&lnk=Dla_maluszka&lnk2=Dla%20maluszka&kid2=21 – bajeczki dla maluszków w sam raz na tulenie do snu albo na popołudniowy czas spędzony z rodzicami.Bajki dla 6 latków

1. http://bajki-zasypianki.pl/czytanki-dla-dzieci/ – bajki do czytania. Tutaj możesz przeczytać swojemu dziecku bajkę z pomocą każdego urządzenia – komputera, smartfona czy tabletu.

2. http://www.bajkownia.org/czytaniebajek – krótsze i dłuższe utwory dla maluchów i dzieci nieco starszych.

3. https://app.box.com/shared/f33cnc0izd – darmowy ebook z bajkami do bezpośredniego pobrania.

4. http://www.nexto.pl/ebooki/dla_dzieci_i_mlodziezy_c1038.xml#filters:p0 – niewielki spis od Nexto. Miejmy nadzieję, że będą rozwijać tę kategorię.

5. http://bajkidladzieci.net/do-poczytania.php –  tutaj masz klasykę bajek, pozycje takie jak Czerwony kapturek, Kopciuszek i Kaczka dziwaczka, a także bardziej oryginalne tytuły. Na stronie przeczytasz też o tym, jaka jest różnica między oglądaniem bajek a czytaniem ich dzieciom. Uwierz, że ogromna.
Książki dla dzieci 10 – 12 lat

1. http://miastodzieci.pl/bajki/ – fantastyczne bajki do czytania i oglądania. Historie banalne (np. Muminki) i nietypowe (np. o podróżach) oraz najpiękniejsze legendy.

2. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki – ogromna ilość bajek i w dodatku też lektury szkolne, które pozwolą Twojemu dziecku lepiej przygotować się do lekcji. Książki można zarówno czytać online, jak i słuchać wersji audio.

3. http://basn.pl/wierszyki/ – na tej stronie znajdziesz zabawne i mądre wierszyki dla dzieci.

4. http://ebooki-darmowe.cba.pl/index.php/tag/dla-dzieci/ – tutaj wybór nie jest duży, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu ilość pozycji będzie rosła.

5. http://www.swiatksiazki.pl/e-book-za-0zl/ – w spisie znajdują się różne darmowe e-booki, w tym sporo książek i lektur dla dzieci w różnym wieku. W Świecie Książki masz też możliwość pobrania e-booka w dwóch formatach – EPUB i MOBI.Audiobooki dla dzieci

1. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki – tutaj znajdziesz audiobooki bajki takie jak np. Księżniczka na ziarnku grochu, Jaś i Małgosia, Brzydkie kaczątko czy Opowieść wigilijna.

2. http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ – lektury szkolne dla dzieci online, a także ogromny zbiór bajek, pieśni, trenów, legend i wierszy. To miejsce to must have każdego ucznia. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi czytać, odeślij je właśnie tutaj. Wiem z doświadczenia, że spora ilość dzieciaków znacznie bardziej preferuje słuchanie. Lepsze to niż nic. 🙂

3. http://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania – duży wybór bajek, bardzo ciekawa tematyka i dodatkowo dostępne są wersje do czytania, jeżeli mama chce, żeby maluch słuchał jej głosu, a nie głosu lektora.

4. http://audio-bajki.pl/ –  bajeczki czyta między innymi Marian Opania. Na tej stronie utwory podzielone są na kategorie np. nowoczesne, klasyczne, z całego świata czy edukacyjne.

5. http://dzieci.epapa.pl/piosenki/6/ – kolejna strona, z której możesz pobrać utwory do odsłuchu.
Bajki terapeutyczne dla dzieci

1. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/ – na tej stronie znajdziesz książki dla najmłodszych, którzy borykają się z problemami takimi jak nieśmiałość, moczenie nocne czy wysoki poziom stresu oraz tych, których rodzice się rozwodzą. Bajki terapeutyczne mają za zadanie wspomóc Twoje dziecko w zrozumieniu trudnych dla niego kwestii i wytłumaczyć mu zagadnienia, których nie do końca rozumie.

2. http://nasze-bajki.pl/pl/listaBajekTematycznych.aspx?kid=7,8,24,6&lnk=Bajki_terapeutyczne&lnk2=Bajki%20terapeutyczne&kid2=6 – kilka ciekawych bajek dla dzieci, które mają problemy ze zdrowiem, są smutne lub boją się ciemności.